ion

امسال استانداران سه استان شمالی در کنار معاونان سیاسی و امنیتی خود با جدیت بیشتری به موضوع طرح دریا ورود کرده‌اند

استقرار 2 هزار ناجی غریق در سواحل مازندران

شهرستان ها /
شناسه خبر: 362573

تابستان گرم بزودی فرا می رسد و سواحل شمال کشور برای پذیرایی از میهمانان مهیا می‌شود. هزاران گردشگر و مسافر از نقاط مختلف ایران و جهان در گرم‌ترین فصل سال با گذر از پیچ و خم‌های جاده‌هایی که پایتخت را به شمال ایران متصل می‌کند، خود را به سواحل ماسه‌ای دریای خزر می‌رسانند تا تنی به آب زده و خستگی از کار را به امواج دریا بسپارند.

ایران آنلاین / ناآگاهی و کم توجهی به علائم هشداردهنده نصب شده در طول سواحل و ناآشنایی با شیوه‌های شنا در دریایی مثل خزر باعث می‌شود هر سال تعدادی از این میهمانان سفری بی‌بازگشت از شمال داشته باشند. طی چند سال گذشته و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شیوه‌ها و راهکارهای مختلفی برای کاستن از آمار قربانیان دریا ارائه و در طرح‌های مختلف دریا اجرایی شده است. برخی از این طرح‌ها نیز جواب داده و آمارهای غرق شدگان کاهش خوبی داشته است.

   شروع طرح دریا
«نقی کریمیان»، رئیس هیأت نجات غریق و غواصی مازندران از آمادگی این گروه برای فصل تابستان خبر داد و تأکید کرد که وی و نیروهای تحت امرش صددرصد آمادگی لازم را دارند و با آغاز طرح‌های دریا از اول خرداد ماه، 2 هزار ناجی غریق در سواحل مازندران مستقر می‌شوند. این ناجیان از اوایل اردیبهشت ماه در کلاس‌های توجیهی حضور یافته و تمام زوایای کار برایشان تشریح شده است. امسال استانداران سه استان شمالی در کنار معاونان سیاسی و امنیتی خود با جدیت بیشتری به موضوع طرح دریا ورود کرده‌اند. نقطه نظرات بر حول محور افزایش تعداد طرح‌های دریا در سواحل می‌چرخد. اما این طرح‌ها به رغم تمام اتفاقات خوبی که برای گردشگران رقم زده باز با کاستی‌هایی روبه‌رو است، اشکالاتی که در برخی موارد زیان‌هایش قابل جبران نیست. به همین دلیل است که رئیس هیأت نجات غریق و غواصی مازندران تأکید دارد، تا امسال ناجیان غریق در این قسمت‌ها از سواحل نیز ورود کنند. کریمیان با تأکید بر ضرورت آزادسازی سواحل مازندران و تجهیز طرح‌های دریا، خاطرنشان کرد: سال گذشته 62 مورد غرقی داشتیم که از این تعداد 24 مورد مربوط به بخش‌های خصوصی بوده که لازم است در بخش‌های خصوصی نیز ناجیان غریق حضور داشته باشند. سال گذشته این موضوع از سوی برخی‌ها مورد توجه قرار نگرفت؛ یک خانواده سه نفره در  دریای جلوی ویلای شخصی خود غرق شدند و از دست ما هم کاری برای نجاتشان برنیامد که لازم است به توصیه‌ها و هشدارها توجه شود.
   بیمه شناگران
به‌گفته وی امسال براساس تفاهمنامه تمامی شناگرانی که داخل طرح‌های دریا شنا می‌کنند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند که نیاز است مالکان طرح‌ها نسبت به این مهم تمکین کنند. سال گذشته وقتی با گذشت یک ماه از آغاز بازگشایی طرح‌های دریا در سواحل شمالی دست اندرکاران مربوطه در مقابل دوربین‌های رسانه‌ها قرار گرفتند ادعا کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد کاهش تلفات داشته‌ایم. امید می‌رود، با تمهیدات به‌کار رفته و شناسایی نقاط پرخطر برای شنا در ماه پیش رو شاهد کاهش حداکثری قربانیان دریای مازندران باشیم.

اجرای طرح سالم‌سازیدر سواحل مازندران

با شروع اجرای طرح سالم‌سازی از اول خرداد ماه، شنا در سواحل مازندران برای شناگران به‌طور رسمی آزاد شد. «عیسی قاسمی طوسی»، سخنگوی طرح سالم‌سازی دریای خزر در مازندران با اشاره به اینکه طرح دریا تا 31 شهریورماه امسال به‌مدت 120 روز ادامه خواهد داشت، گفت: این طرح هر روز از ساعت 8صبح شروع و تا 18 عصر همان روز ادامه خواهد داشت. امسال حدود 2000 ناجی غریق در داخل و خارج از طرح سالم‌سازی به حادثه‌دیدگان احتمالی خدمات‌رسانی می‌کنند. همچنین 95نقطه از338 کیلومتر ساحل خزر در حوزه استحفاظی مازندران برای شناگران آزاد است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.