ion

درپاسداشت دو چهره تاثیر گذار در تاریخ‌نگاری جنگ مرحومان دکتر هادی نخعی و دکتر حسین اردستانی

یک عمر تلاش خلاقانه

پایداری /
شناسه خبر: 336651

سناد و مدارک جمع‌آوری شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گزارش‌های نوشته شده در زمان جنگ در قرارگاه‌های فرماندهی جنگ، همچنین آثار منتشره و مهمتر از آن؛ ساختار و شالوده سازمانی و روش‌شناختی حوزه تاریخ‌نگاری جنگ در کشور و در مرکز اسناد، ریشه در رویکرد، روش‌، باور داشت و تلاش‌های نسلی دارد که برخی بزرگان و مؤسسان آن، ازجمله دکتر نخعی و دکتر اردستانی، هم‌اکنون چهره در نقاب خاک دارند

اسناد و مدارک جمع‌آوری شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گزارش‌های نوشته شده در زمان جنگ در قرارگاه‌های فرماندهی جنگ، همچنین آثار منتشره و مهمتر از آن؛ ساختار و شالوده سازمانی و روش‌شناختی حوزه تاریخ‌نگاری جنگ در کشور و در مرکز اسناد، ریشه در رویکرد، روش‌، باور داشت و تلاش‌های نسلی دارد که برخی بزرگان و مؤسسان آن، ازجمله دکتر نخعی و دکتر اردستانی، هم‌اکنون چهره در نقاب خاک دارند و برابر تقدیر الهی باید در انتظار از دست دادن سایر دوستان و همراهان بود.
با این ملاحظه، پرسش این است که؛ در فراق بزرگانی که با گذشت زمان در قاب خاطره‌ها کمرنگ می‌شوند و دائماً بر تعداد این قافله افزوده خواهد شد، چه باید کرد؟ بدیهی است تذکر احوال و تأثیرگذاری گذشتگان نیاز به اراده و همت بلند دارد، اما چگونه باید در «یادنامه نویسی» یا برگزاری نشست‌های اندیشه‌ورزانه درباره اندیشه، عملکرد و تأثیرات افراد در حوزه خاص، ازجمله مرحومان دکتر نخعی و دکتر اردستانی، در حوزه تاریخ نگاری جنگ، بحث و گفت‌و‌گو کرد؟
در واقع موضوع مورد بحث؛ کشف تأثیرات اندیشه و عملکرد مرحوم دکتر نخعی و مرحوم دکتر اردستانی است، اما می‌توان چارچوبی را تعریف کرد که به صورت روشمند و نهادینه در باب سایر افرادی که حتی در قید حیات هستند، طرح بحث کرد. هدف از کشف درونمایه حیات فکری- عملی افراد، تداوم و ماندگاری نتیجه تلاش‌های آنها در حوزه تاریخ نگاری جنگ ایران و عراق است.
به‌نظرم سه شاخص اساسی در تفکر و عملکرد مرحوم نخعی و مرحوم اردستانی قابل شناسایی است. البته می‌توان شاخص‌های دیگری را تعریف کرد، اما به نظرم در حوزه تاریخ نگاری جنگ، شاخص‌های سه گانه مورد نظر و پیوستگی آنها با یکدیگر، ابعاد فکری، روشی و اخلاقی افراد مختلفی را در بر می‌گیرد:
1 - سخت کوشی و پشتکار برای توصیف و تبیین وقایع جنگ ایران و عراق
2 - تعهد و تعلق برای حفاظت از وقایع جنگ ایران و عراق در برابر تحریفات
3 - تفکر خلّاقانه و روشمند در بررسی موضوعات و مسائل جنگ ایران و عراق
مشخصات سه گانه، بر تفکر و رفتار جمعی تمامی راویان مرکز اسناد سایه انداخته و هر کدام در یکی یا هر سه مورد، کم و بیش نقش اساسی داشته و دارند. به نظر می‌رسد سه عنصر یاد شده، رمز توسعه و تعمیق حوزه تاریخ نگاری جنگ در سپاه و کشور است که باید برای شناخت و ماندگاری آن تلاش کرد. به صورت مشخص‌تر درباره مرحوم دکتر نخعی و مرحوم دکتر اردستانی می‌توان محورهای زیر را طرح و در پاسخ به آن، وجوه مختلف فکری- عملی آنها را تبیین کرد:
موضوعاتی که درباره آن فکر کرده یا متون مختلفی را به‌صورت مقاله یا کتاب نگارش کرده‌اند، کدام است؟
تفکر و روش خلاقانه آنها در بررسی وقایع و مسائل جنگ ایران و عراق از چه مشخصه‌ای برخوردار بوده است؟
تفکر و روشی را که در آموزش و تربیت نیروی انسانی استفاده کرده‌اند و نتایج آن کدام است؟
اصول اخلاقی و ارزش‌های فکری- مدیریتی آنها در پیگیری و انجام کارهای اجرایی- تحقیقاتی چه بوده است؟

 بدون تردید میراث کنونی در حوزه تاریخ نگاری جنگ ایران و عراق در کشور و در سپاه، حاصل خلّاقیت فکری و جسارت عملی، تعهد و سخت کوشی، همچنین پایبندی به اصول اخلاقی و اعتقادی نسلی است که مهم‌ترین روزهای زندگی خود را برای ایجاد و حفظ آنچه هم‌اکنون در مرکز اسناد وجود دارد، اختصاص داده‌اند. امید است رمز ماندگاری آنها نیز مورد شناسایی قرار بگیرد.ایران آنلاین /

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.